“On the Run”

0

CEMAL GÜRSEL SOYEL

ON THE RUN

10.05.2018 – 15.06.2018

Açılış
10 Mayıs 2018, Perşembe 18:00 – 20:00

Kıbrıs doğumlu, çalışmalarını İstanbul ve Viyana’da sürdüren Soyel ‘şehir insanlarının yaşadıkları yerlerde bıraktıkları izleri takip ettiğini, sanatının dilinin bu izlerden oluştuğunu’ dile getiriyor.

Kıbrıs’ta yaşadığı yıllarda, savaşın getirdiği kaos ve sürekli bir göç hali, sanatçı için halen hem içsel hem de fiziksel olarak devam ediyor. Tutkulu sanatsal tavrı, güçlü soyut üslubunda ustaca kullandığı renk kombinasyonları ile yarattığı karmaşık komposizyonlar resmin iç meselelerini izleyiciye çarpıcı bir biçimde sunuyor.

Sanat eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi, Neşe Erdok ve Neşet Günal atölyelerinden sonra Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’nde tamamlayan Soyel, yaşamının büyük bir kısmını halen Viyana’da sürdürmektedir.

Sanatçı Avrupa’nın modernist soyutlama geleneğinden de etkilenerek hem şiirsel hem de agresif nitelikler taşıyan kendi üslubunu oluşturma imkanı buluyor, ‘ben kendi gerçekliğimi resmediyorum’ diyor.

Cemal Gürsel Soyel resimde konudan uzaklaşmak için özel bir çaba sarf ediyor. İçeriğe odaklanmaktansa resmin kendisine odaklanmanın daha doğru olduğunu düşünüyor.

Kompozisyona, ritme, estetiğe ve formların nasıl yerleştirildiğine önem veriyor. Soyel’e göre resim sanatçıya ya da hikayeye ihtiyaç duymadan kendisini anlatmalıdır, izleyiciyi alıp gotürmelidir. 20. ve 21. yüzyılda çağdaş sanatın belirli bir konsept üzerinden yürüdüğünü biliyoruz ama bu sanatçının dağınık ruh haline bir türlü uymuyor, konsept yerine resim yapmanın kendisini koyuyor. Resmin peşine takılarak gidiyor, düşünerek planlı bir çalışma sistemi oluşturmuyor. Cemal Gürsel Soyel, resimlerinin yapısını güclü bir estetik ve görsellikle birlikte harmanladığı sağlam bir teknikle oluştururken onun için önemli olan tek şey sağlam ve iyi bir resim yaratmak.

Cemal Gürsel Soyel’in iki yıl aradan sonra gerçekleştirdiği kişisel sergisi ‘On the Run’ C.A.M. Galeri’de 10 Mayıs -15 Haziran tarihleri arasında izlenebilir.

Basın bülteni ve görseller için tıklayınız

CEMAL GÜRSEL SOYEL
ON THE RUN

10.05.2018 – 15.06.2018

Opening
10 May 2018, Thursday 6 pm – 8 pm

Cemal Gürsel Soyel was born in Cyprus. He lives and works in Istanbul and Vienna. He says that follow the marks that the city people left behind where they live and that the language of art is made up of these marks.

In the years that he lived in Cyprus, the chaos and constant immigration brought by the war continue mentally and physically for the artist. His passionate artistic attitude, compositions created with his skillfully used color combinations in his powerful abstract style, conspicuously presents the point of his works to the audience. Studying at Mimar Sinan Fine Arts University and The Academy of Fine Arts Vienna, Soyel still maintains a large part of his life in Vienna. The artist influenced by the European Abstract Expressionism and has the opportunity to create his own style, poetic and aggressive. He says that ‘I paint my own reality’.

Cemal Gürsel Soyel, focuses on the composition, rhythm, aesthetics, forms and the painting itself instead of the content. According to Soyel, painting should express itself, it does not need for artist or story, and should carry the audience away. In the 20th and 21st centuries art is improving through a specific concept but that does not fit into the artist’s mood, he considers painting as a concept. Since the only thing that matters to Cemal Gürsel Soyel is creating good paintings, he always paints with an aesthetically influential technique.

Cemal Gürsel Soyel’s solo show ‘On the Run’ can be viewed in C.A.M. Gallery between 10 May and 15 June 2018.

Comments are closed.