Bi Bakmak Lazım

0

ALEV ERMİŞ MAVİTAN
Bi Bakmak Lazım
12.04. – 07.05.2019
açılış: 12.04.2019, cuma 18:00

Alev Ermiş Mavitan, Galeri Siyah Beyaz’da 12.04. – 07.05.2019 tarihleri arasında gerçekleşecek ‘Bi Bakmak Lazım’ isimli sergisi ile Ankaralı sanatseverlerle buluşuyor.

Sanatçı pastel ve yağlı boya eserleri ile geleneğe dayanan bir teknik olan cam altı eserlerini; farklı teatral sahneleri canlandırdığı görsellerle bir araya getirerek sergiliyor. Günümüzde çok az sanatçının kullandığı, farklı boyaların görülen imajın tam tersi sırayla boyanmasıyla oluşturulan cam altı tekniği Alev Mavitan tarafından ustaca kullanılıyor.

Mavitan, bu sergide yaşamın amacını iki farklı kadim kültürün bakışı ile ele alıyor. Ege bölgesinde yaşlı bir teyzeden duyduğu ‘Baktın yapamıyorsun yapmayacaksın. Baktın yapıyorsun yapacaksın’ cümlesindeki yaşamı anlama derinliği ile Hint kültürüne ait ‘Om’ ve ‘Yin & Yang’ felsefelerinin yaşamı ve evreni açıklaması çevresinde kurguluyor.

Sanatçı kompozisyonlarında genellikle bakan bir figür bulunmasını, hayatın olduğu gibi kabulu ve dünyadan soyutlanarak içselliğe dönüş şeklinde yorumluyor. Kullandığı farklı teknik ve materyalleri estetik değerlerle birleştiriyor.

Sanatçı Alev Mavitan’ın Ege ve Hindistan’ın bilgeliği ile eserlerinde sıkça görülen yaşam çizgisi kavramının birleşimi olan “Bi Bakmak Lazım” isimli sergisi 12 Nisan – 7 Mayıs 2019 tarihleri arasında pazar hariç her gün saat 11.00-19.00 saatleri arasında Galeri Siyah Beyaz’da görülebilir.

Comments are closed.